СТАВЛЕННЯ НАСЕЛЕННЯ УКРАЇНИ ДО ПРОВЕДЕННЯ ЗАГАЛЬНОНАЦІОНАЛЬНИХ ВИБОРІВ ПІД ЧАС ВІЙНИ

Всеукраїнською Асоціацією Соціологів 18-21 жовтня 2023 року було досліджено ставлення населення України до проведення загальнонаціональних виборів під час війни.
- Тільки 15% опитаних позитивно ставляться до ідеї проведення загальнонаціональних виборів в Україні до завершення війни, тоді як майже дві третини (64%) висловлюють негативне ставлення (21% залишились не визначеними).
- Підтримка ідеї проведення виборів під час війни обґрунтовується деякими респондентами тим, що це необхідно для підтримки демократії в країні (6% всіх опитаних), а також тим, що проведення виборів є необхідним для демонстрації світу, що Україна є демократичною державою (5%). Деякі вважають, що це може сприяти зміні або, принаймні, оновленню влади (5%), навіть якщо залишаться ті ж самі політичні сили (5%). Крім того, проведення виборів може сприяти розгортанню дискусії в суспільстві щодо існуючих проблем в країні та шляхів їх вирішення (5%).
- Негативне ставлення до проведення виборів під час війни найчастіше можна пояснити декількома причинами. По-перше, більшість опитаних (36%) вважають, що в країні недостатньо коштів на організацію виборів. Далі, 32% стверджують, що українське законодавство не дозволяє проводити вибори під час дії воєнного стану. Також значну роль відіграє переконання, що буде складно забезпечити безпеку учасникам голосування (31%), а також те, що в умовах воєнного стану дотримання стандартів демократичності виборів ускладнюється через тимчасове обмеження політичних прав і свобод громадян (29%). Інші мотиви негативного ставлення включають неможливість організувати голосування на тимчасово окупованих територіях (26%), проблеми для голосування тимчасово переміщених осіб та українських біженців за кордоном (24%), а також неможливість організувати голосування військовослужбовців, які перебувають безпосередньо у зоні бойових дій (22,5%). Додатково, деякі респонденти (14%) вважають, що при можливості онлайн голосування російські спецслужби можуть втрутитися у процес голосування, а інші (13%) вбачають ризик посилення внутрішньополітичних конфліктів та ухвалення популістських рішень в умовах війни. Також зазначається можливе негативне вплив на безпеку та обороноздатність країни в разі тимчасового скасування воєнного стану для проведення виборів (11%), а також можливість мобілізації членів виборчих комісій, офіційних спостерігачів та кандидатів на виборні посади (9%).
- У випадку проведення виборів, 15% респондентів відповіли, що планують голосувати за вже існуючі політичні партії, 24% — за новостворені політичні сили (якщо такі з’являться), але відносна більшість (31%) стверджують, що для них не має значення, чи це нова партія, чи вона існувала раніше.
Аудиторія: населення України віком від 18 років і старші в усіх областях, крім тимчасово окупованих територій Криму та Донбасу, а також територій, де на момент опитування відсутній український мобільний зв’язок. Результати зважені з використанням актуальних даних Державної служби статистики України. Вибірка репрезентативна за віком, статтю і типом поселення. Вибіркова сукупність: 1000 респондентів. Метод опитування: CATI (Computer Assisted Telephone Interviews – телефонні інтерв’ю з використанням комп’ютера). Помилка репрезентативності дослідження з довірчою імовірністю 0,95: не більше 3.1%. Терміни проведення: 18-21 жовтня 2023 р.